Skuteczne metody walki z bólem kręgosłupa: Ćwiczenia i porady dla osób z dolegliwościami kręgosłupa

PublicDomainPictures / Pixabay

Walka z bólem kręgosłupa to nie tylko zadanie dla specjalistów medycznych. Każdy z nas może działać na rzecz swojego zdrowia kręgosłupa, stosując pewne skuteczne metody. W artykule przekazujemy porady i ćwiczenia dla osób doświadczających bólów kręgosłupa.

 1. Co sprawia, że ludzie cierpią na bóle kręgosłupa

Bóle kręgosłupa występują z różnych powodów. Czasami pociągają je za sobą poważne choroby, takie jak zapalenie kości i stawów, osteoporoza, a nawet rak. Inne przyczyny to wypadki samochodowe, upadki lub zranienia. Ale w większości przypadków ból kręgosłupa związany jest z nieprawidłowym stylem życia. Przejawia się to u osób, które często siedzą w pracy bez ruchu, dźwigają zbyt ciężkie przedmioty, bądź prowadzą mało aktywny styl życia. Z czasem komórki macierzyste uciskają z siedzenia, a mięśnie stają się sztywne, co powoduje duży ból kręgosłupa.

 1. Ćwiczenia, które pomagają zmniejszyć ból kręgosłupa

Ćwiczenia są jednym z najlepszych sposobów leczenia bólu kręgosłupa. Mogą pomóc wzmocnić i rozciągnąć mięśnie, co zmniejsza nacisk na kręgosłup. Istnieje wiele różnych rodzajów ćwiczeń, z których każde może mieć korzystny wpływ na ból kręgosłupa. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów:

 • Klasyczne rozciąganie: stan na dywanie lub macie, połóż jedną nogę na kolano, drugą nogę wyprostuj w kierunku sufitu. Naciśnij zewnętrzną część kolana na jedną rękę i drugą złożoną na piersiach, a drugą rękę oprzeć na uda.

 • Skłony do przednich nóg z rozciąganiem: Bierz nogi, ugnij kolana i opuść ręce do podłogi, używając ciężaru ciała, aby rozciągnąć dolną część pleców.

 • Przysiady: Stopa stojąca na szerokości ramion, ugnij kolana aż siedzisz na piętach, wyprostuj plecy.

 • Kąpiele w ciepłej wodzie: kąpiel w ciepłej wodzie pomaga zrelaksować mięśnie, redukując ból kręgosłupa.

 1. Porady, jak poprawić formę ciała oraz utrzymywać prawidłową postawę

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że sposób, w jaki się siedzi, chodzi, czy nosi ciężkie przedmioty, może wpłynąć na ból kręgosłupa. Poniżej przedstawiamy kilka porad, jak poprawić pozycję ciała i uniknąć bólu kręgosłupa:

 • Spojrzenie prosto do przodu, unikaj skręcania szyi, by patrzeć na ekran laptopa lub telefonu.

 • Przytrzymuj łopatki poza spodnią częścią pleców, aby utrzymać prawidłową sylwetkę.

 • Unikaj przeciążenia nosząc ciężkie lub niewygodne przedmioty.

 • Noszenie obuwia z dobrym wsparciem dla stóp, by uniknąć problemów z postawą.

 1. Dieta, która pomaga w zmniejszeniu bólu kręgosłupa

Zmiana diety może pomóc w leczeniu bólu kręgosłupa. Zmniejszenie stanów zapalnych i utrzymywanie prawidłowej masy ciała to kluczowe kroki, które pomogą zmniejszyć ból kręgosłupa. Oto kilka produktów, które warto uwzględnić w codziennej diecie:

 • Zielona herbata: ma właściwości antyoksydacyjne, które pomagają zmniejszyć stan zapalny w ciele.

 • Oliwa z oliwek: ma właściwości przeciwzapalne, co pomaga w zmniejszeniu bólu kręgosłupa.

 • Produkty pełnoziarniste: bogate w błonnik, pomogą utrzymać prawidłową wagę, co z kolei zmniejszy nacisk na kręgosłup.

 1. Ważne informacje w przypadku poważnego bólu kręgosłupa

Jeśli ból kręgosłupa jest ciężki i nie ustępuje pomimo stosowania powyższych porad, konieczna może okazać się porada specjalisty ortopedy. Ortopeda może przepisać ci leki przeciwbólowe, jak i zaproponować specjalne ćwiczenia, które będą dostosowane do twojego stanu zdrowia.

Podsumowując, ból kręgosłupa to nie tylko problem medyczny, ale również wynik nieprawidłowego stylu życia. Stosując powyższe porady, można taki ból złagodzić. Ćwiczenia fizyczne, dieta i modyfikacje stylu życia z pewnością przyniosą ulgę w przypadku bólu kręgosłupa.