Dziedziczenie koloru skóry wydaje się sprawą prostą, gdy pomyślimy, że np. dzieci rodziców czarnych i białych zazwyczaj są mulatami, czyli mają odcień pomiędzy. Okazuje się jednak, że genetyka nie jest tu aż tak prosta.
Nie każdy wie, że za dziedziczenie koloru skóry odpowiada nie jeden, lecz kilka genów. Razem regulują one produkcję barwników w skórze: brązowej eumelaniny i czerwonawej feomelaniny, która najbardziej widoczna jest u osób bladych i rudowłosych. Jeszcze inne geny sterują intensywnością ekspresji tych kodujących barwniki, czasem nawet je blokują.
dziedziczenie koloru skóry
Dlatego rzadko zdarza się tak, że ciemny kolor skóry jednego z przodków ujawnia się dopiero po kilku pokoleniach albo że rodzą się bliźniaczki o różnej karnacji. To jednak przypadki rzadkie. Na ogół dziedziczenie koloru skóry przebiega w taki sposób, iż u dziecka rasy mieszanej ujawniają się cechy obojga rodziców czy też wszystkich dziadków. A wraz z kolejnymi pokoleniami te geny, które są w mniejszej ilości, po jednym z dziadków czy pradziadków, stają się mniej widoczne. Mówiąc bardziej fachowo: występują w mniejszym natężeniu.