Siemię lniane w kosmetyce

JerzyGorecki / Pixabay

Siemię lniane to niewielkich rozmiarów nasionka, w których kryje się wielki potencjał. Doceniły go dawno temu nasze babcie, a dzisiaj również wraca do łask. W kuchni ceniony jest za właściwości zdrowotne, zaś w kosmetyce za dobre działanie pielęgnacyjne.

Siemię lniane dla urody

Siemię lniane można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Wykorzystać można je jako składnik domowej roboty masek i odżywek, dzięki którym nasza skóra nabierze blasku i zdrowego wyglądu. Najchętniej przygotowywanym domowym kosmetykiem jest maseczka z siemienia lnianego. Nakładana na twarz ma działanie nawilżające, regenerujące, odżywiające i wyciszające stany zapalne. Jej walory docenią z pewnością posiadaczki cery suchej i wrażliwej, a także ze skłonnością do trądziku. Wszystko to z uwagi na bogatą zawartość witamin i minerałów, przede wszystkim cynku i witaminy E, które mają kluczowe znaczenie dla zdrowia skóry. Witamina E jest ponadto uważana za niezbędną do zachowania młodego wyglądu, dlatego poza twarzą, warto nakładać maseczkę również na szyję i dekolt.

Jak przygotować maseczkę?

Maseczka z siemienia lnianego jest niezwykle prosta i szybka w przygotowaniu, a do tego ziarna siemienia są tanie i łatwo dostępne. Wystarczy 2-3 łyżki zmielonego siemienia zalać połową szklanki gorącej wody, a następnie odstawić do stężenia. Po upływie 15 minut siemię przybiera postać kisielu. Aby pozbyć się z maseczki nasionek, można przecedzić mieszankę przez sitko. Kiedy maska będzie już chłodna, należy nałożyć ją na oczyszczoną skórę twarzy na około 15-20 minut. Po tym czasie wystarczy zmyć ją ciepłą wodą. Efekty będą widoczne już po pierwszej aplikacji, jednak dla najlepszych rezultatów warto wykonywać taki zabieg regularnie, np. 2 razy w tygodniu. Podobnie przygotowaną miksturę można stosować także na włosy, które z pewnością staną się bardziej nawilżone, dociążone, wygładzone i odżywione. Za taką maskę podziękują zwłaszcza włosy przesuszone i zmęczone zabiegami fryzjerskimi.

Warto wprowadzić do pielęgnacji naturalne kosmetyki domowej roboty. Są nie tylko bezpieczne i zdrowe, ale również tanie i skuteczne w działaniu, niejednokrotnie zastępując drogie produkty z drogerii.