Objawy i leczenie endometriozy: Jak radzić sobie z tą chorobą żeńskiego układu rozrodczego

Group of diverse people in cpr training class

Endometrioza – choroba, którą trudno zdiagnozować, a często zaniedbywana lub lekceważona przez kobiety. Dotyka ona do 10% kobiet w wieku rozrodczym i jest główną przyczyną niepłodności u par. W artykule omówimy najważniejsze objawy endometriozy oraz dostępne formy leczenia. Dowiesz się, jakie powikłania może wywołać ta choroba, jakie są sposoby na poprawienie swojego samopoczucia i jakość życia.

Czym jest endometrioza?
Endometrioza to choroba, w której błona śluzowa macicy, nazywana endometrium, rośnie poza macicą. Najczęściej spotykana jest poza macicą, w jajowodach, jajnikach i na powłokach brzusznych. U niektórych kobiet może dotyczyć również pęcherza moczowego i jelit. Endometrioza powoduje tworzenie się guzków, zrostów i torbieli, które często są bardzo bolesne i mogą wpłynąć na funkcjonowanie organizmu.

Objawy endometriozy
Objawy endometriozy są różne u każdej kobiety i często przez to trudne do zdiagnozowania. Niemniej jednak, oto najczęstsze symptomy endometriozy:

 1. Silne bóle menstruacyjne
  W przypadku endometriozy bóle menstrualne mogą być bardzo silne, trwające dłużej niż zwykle, zwiększające się wraz z wiekiem i komplikujące codzienne czynności.

 2. Bóle podczas seksu
  Guzki endometrialne na narządach miednicy mogą wywoływać bóle podczas stosunku, a także uniemożliwiać zajście w ciążę.

 3. Krwawienia międzymiesiączkowe
  Krwawienia międzymiesiączkowe, które zaczynają się przed rozpoczęciem okresu lub trwają po jego zakończeniu, również mogą być objawem endometriozy.

 4. Problemy z opróżnianiem pęcherza i jelit
  Zrosty i guzki endometrialne na nasieniowodach, pęcherzu czy jelitach mogą powodować problemy z opróżnianiem i bóle.

 5. Problemy z płodnością
  Endometrioza jest jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności u kobiet. Zrosty i guzki mogą wpłynąć na ruchliwość jajowodów, a także na produkcję i jakość komórek jajowych.

Leczenie endometriozy
Niestety, endometriozy nie da się w pełni wyleczyć, ale można łagodzić jej objawy i zwiększyć szanse na zajście w ciążę. W zależności od stopnia zaawansowania choroby i jej objawów, lekarz proponuje przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, leków przeciwbólowych, leków hamujących owulację lub terapię hormonalną. W przypadku cięższych objawów i powikłań, wskazana jest operacja, w trakcie której chirurg usuwa guzki, zrosty i torbiele.

Wnioski
Endometrioza jest chorobą, która wpływa na jakość życia kobiety i wpływa na szanse na zajście w ciążę. Jednak objawy tej choroby można złagodzić. Dlatego już na początku wymienionych objawów warto zgłosić się do lekarza, który zaproponuje najodpowiedniejszą formę leczenia. Dla każdej kobiety najważniejsze w walce z endometriozą jest rozmowa z lekarzem oraz dbanie o swoją psychikę i zdrowie, dzięki czemu można temu groźnemu schorzeniu stanąć zdecydowanie na przeciw.